MAL202147332E3
Mfr.Part #
MAL202147332E3
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 40V SNAP
Tolerance :
±20%
Rated (DC) Voltage (URdc) :
40V
Tan Delta :
0.19
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Diameter :
18mm
Life (Hours) :
8000 hours
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
ESR (Equivalent Series Resistance) :
90mOhm @ 100Hz
Capacitance :
3300µF
Ripple Current :
1.81A
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Terminal Shape :
Wire
Voltage - Rated :
40V
Series :
021 ASM
Lead Pitch :
19.5072mm
Height Seated (Max) :
1.496 38.00mm
Factory Lead Time :
10 Weeks
Impedance :
40mOhm
Size / Dimension :
0.709Dia 18.00mm
Reach Compliance Code :
Unknown
Leakage Current :
0.268mA
Length :
38mm
Lifetime @ Temp :
8000 Hrs @ 85°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Published :
Lead Spacing :
0.768 19.50mm
Ripple Current @ Low Frequency :
1.81A @ 100Hz
Datasheets
MAL202147332E3
Vishay MAL202147332E3
021 ASM 3300μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.81A 0.709Dia 18.00mm -40°C~85°C Polar 19.5072mm Radial, Can - Snap-In