MAKK2016H1R0M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MAKK2016H1R0M
Manufacturer
TAIYO YUDEN
Package / Case
0806 (2016 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 1UH 2.3A 70 MOHM SMD
Manufacturer :
TAIYO YUDEN
Product Category :
Fixed Inductors
DC Resistance (DCR) :
70mOhm Max
Test Frequency :
2MHz
Shielding :
Shielded
Material - Core :
Metal
Number of Functions :
1
Current - Saturation :
2.7A
Current Rating :
2.3A
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Package / Case :
0806 (2016 Metric)
Case Code (Metric) :
Inductance Frequency - Test :
2MHz
Height Seated (Max) :
0.039 1.00mm
Case Code (Imperial) :
Factory Lead Time :
14 Weeks
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Series :
MCOIL™, MA, H Type
Tolerance :
±20%
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Terminations :
2
HTS Code :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Mount :
Surface Mount
Terminal Shape :
WRAPAROUND
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.079Lx0.063W 2.00mmx1.60mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Inductance :
1μH
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Type :
Wirewound
Datasheets
MAKK2016H1R0M
TAIYO YUDEN MAKK2016H1R0M
MAKK2016H1R0M datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Taiyo Yuden stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD