MA401A242GAA-BULK
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MA401A242GAA-BULK
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 2400PF 100V NP0 AXIAL
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Factory Lead Time :
12 Weeks
Dielectric :
C0G
Voltage - Rated DC :
100V
Mount :
Through Hole
Termination :
Axial
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Series :
Ceralam® MA
Package / Case :
Max Operating Temperature :
125°C
Mounting Type :
Through Hole
Length :
9.906mm
Radiation Hardening :
No
Packaging :
Bulk
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead Style :
Straight
Size / Dimension :
0.140Diax0.390L 3.56mmx9.91mm
Voltage - Rated :
100V
Diameter :
3.56mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Min Operating Temperature :
-55°C
Tolerance :
±2%
Published :
Capacitance :
2400pF
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Datasheets
MA401A242GAA-BULK
KYOCERA AVX MA401A242GAA-BULK
Ceralam® MA 2400pF 100V Ceramic Capacitor ±2% C0G NP0 0.140Diax0.390L 3.56mmx9.91mm -55°C~125°C Through Hole Axial
MA401A242GAA-BULK Overview
Programs on this device are of 0.140Diax0.390L 3.56mmx9.91mm size/dimension.Temperatures greater than -55°C are recommended for stable operation.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with C0G NP0 being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 100V Volts DC - Rated DC.
MA401A242GAA-BULK Features
a size/dimension of 0.140Diax0.390L 3.56mmx9.91mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V