MA2S33100L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MA2S33100L
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
SC-80
Datasheet
Download
Description
DIODE VARICAP 12V 20MA SS-MINI
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Diodes - Variable Capacitance (Varicaps, Varactors)
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Diode Type :
Single
Capacitance Ratio Condition :
C2/C10
Supplier Device Package :
SSMini2-F2
Number of Pins :
80
Voltage - Peak Reverse (Max) :
12V
Operating Temperature :
150°C TJ
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
SC-80
Voltage - Rated DC :
12V
Capacitance @ Vr, F :
6.5pF @ 10V 1MHz
Mount :
Surface Mount
Capacitance Ratio :
2.75
Lead Free :
Lead Free
Capacitance :
18.5pF
Mounting Type :
Surface Mount
Base Part Number :
MA2S331
Datasheets
MA2S33100L
Panasonic MA2S33100L
MA2S331 Single Surface Mount 6.5pF @ 10V 1MHz 150°C TJ Capacitance Ratio-2.75 12V SC-80
MA2S33100L Overview
Whenever a part number is MA2S331, there are a variety of related parts available.In some cases, the device can deliver a value of 18.5pF if its capacitance is insufficient.Its capacitance ratio is 2.75, meaning that it is capable of storing a charge.In order for the operating temperature to be stable, it should be no different from 150°C TJ.In addition, the SC-80 package can be used to save space.To obtain accurate results from conversion, the peak reverse voltage must be within 12V.Electrically, this device is rated at DC voltage 12V.
MA2S33100L Features
a base part number of MA2S331
a base part number of MA2S331
a temperature range of 150°C TJ