MA26V2000A
- Mfr.Part #
- MA26V2000A
- Manufacturer
- Panasonic
- Package / Case
- SC-101, SOT-883
- Datasheet
- Download
- Description
- DIODE VARIABLE CAP 6V 1006
- Manufacturer :
- Panasonic
- Product Category :
- Diodes - Variable Capacitance (Varicaps, Varactors)
- Base Part Number :
- MA26V20
- RoHS Status :
- RoHS Compliant
- Capacitance @ Vr, F :
- 9.9pF @ 3V 1MHz
- Supplier Device Package :
- ML3-N2
- Capacitance Ratio Condition :
- C1/C3
- Mount :
- Surface Mount
- Packaging :
- Tape and Reel (TR)
- Package / Case :
- SC-101, SOT-883
- Moisture Sensitivity Level (MSL) :
- 1 (Unlimited)
- Operating Temperature :
- 125°C TJ
- Voltage - Peak Reverse (Max) :
- 6V
- Diode Type :
- Single
- Capacitance Ratio :
- 2.04
- Published :
- 2004
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Voltage - Rated DC :
- 6V
- Lead Free :
- Lead Free
- Capacitance :
- 18.7pF
- Datasheets
- MA26V2000A
MA26V20 Single Surface Mount 9.9pF @ 3V 1MHz 125°C TJ Capacitance Ratio-2.04 6V SC-101, SOT-883
MA26V2000A Overview
Whenever a part number is MA26V20, there are a variety of related parts available.In some cases, the device can deliver a value of 18.7pF if its capacitance is insufficient.Its capacitance ratio is 2.04, meaning that it is capable of storing a charge.In order for the operating temperature to be stable, it should be no different from 125°C TJ.In addition, the SC-101, SOT-883 package can be used to save space.To obtain accurate results from conversion, the peak reverse voltage must be within 6V.Electrically, this device is rated at DC voltage 6V.
MA26V2000A Features
a base part number of MA26V20
a base part number of MA26V20
a temperature range of 125°C TJ
MA26V2000A Applications
There are a lot of Panasonic Electronic Components
MA26V2000A applications of varactors.
- -Low voltage battery portables
- -In car radio
- -MP3 players
- Voltage and Temperature Controlled Crystal Oscillators
- Mobile Radio and Pagers.
- Digital Radio receivers
- Mobile radios and Pagers
- Cellular telephones
- Voltage controlled Crystal Oscillators
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Manufacturer related products
Catalog related products
Related products
| Part | Manufacturer | Stock | Description |
|---|---|---|---|
| MA260 | Panasonic | 11,695 | 200A AC TRUE RMS CLAMP METER, OP |