MA201C103KAA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MA201C103KAA
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 10000PF 100V X7R AXIAL
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
HTS Code :
Diameter - Inside :
483 μm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Additional Feature :
BULK: 100
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Packaging :
Tape and Reel (TR)
JESD-609 Code :
e0
Mount :
Through Hole
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Dielectric Material :
Ceramic
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Coefficient :
X7R
Number of Terminations :
2
Lead Style :
Straight
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±10%
Diameter :
2.29mm
Reach Compliance Code :
not_compliant
Temperature Characteristics Code :
X7R
Pbfree Code :
No
Package / Case :
Axial
Multilayer :
yes
Capacitance :
10000pF
Applications :
GENERAL PURPOSE
Length :
6.35mm
Factory Lead Time :
9 Weeks
Size / Dimension :
0.090Diax0.250L 2.29mmx6.35mm
Mounting Type :
Through Hole
Series :
Ceralam® MA
Terminal Shape :
Wire
Published :
Voltage - Rated DC :
100V
Packing Method :
TR, 14 INCH
Datasheets
MA201C103KAA
KYOCERA AVX MA201C103KAA
Ceralam® MA 10000pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.090Diax0.250L 2.29mmx6.35mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Axial
MA201C103KAA Overview
This device's program size/dimension is 0.090Diax0.250L 2.29mmx6.35mm.Ceramic capacitor also has a BULK: 100 characteristic.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 100V can be used for operation.
MA201C103KAA Features
a size/dimension of 0.090Diax0.250L 2.29mmx6.35mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V