MA15KP51A
Mfr.Part #
MA15KP51A
Description
TVS DIODE 51VWM 82.8VC DO204AR
Product Category :
Mount :
Through Hole
Power - Peak Pulse :
15000W 15kW
Clamping Voltage :
82.8V
Number of Pins :
2
Diode Element Material :
SILICON
Reverse Standoff Voltage :
51V
DO-204AR, Axial
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Military, MIL-PRF-19500
Power Line Protection :
No
Number of Terminations :
10μA
Applications :
GENERAL PURPOSE
Pbfree Code :
No
Element Configuration :
Single
Published :
Peak Pulse Current :
181A
Peak Pulse Power :
15kW
Direction :
Unidirectional
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ