MA15KP48A/TR
Mfr.Part #
MA15KP48A/TR
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
DO-204AR, Axial
Description
TVS 48V 5% 15000W UNI
Manufacturer :
Microchip Technology
Active
Power - Peak Pulse :
15000W (15kW)
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
77.7V
Product Category :
ESD Suppressors / TVS Diodes
Capacitance @ Frequency :
Power Line Protection :
No
Type :
Zener
Subcategory :
TVS Diodes / ESD Suppression Diodes
Applications :
GENERAL PURPOSE
Base Product Number :
MA15KP
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-65°C ~ 150°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
193A
Unidirectional Channels :
1
Package / Case :
DO-204AR, Axial
Supplier Device Package :
DO-204AR
Microchip
Series :
Military, MIL-PRF-19500
Brand :
Package :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Breakdown (Min) :
53.3V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
48V