MA15KP160CAE3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MA15KP160CAE3
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
DO-204AR, Axial
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 160VWM 259VC DO204AR
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Series :
Military, MIL-PRF-19500
Number of Terminations :
2
Number of Elements :
1
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Diode Element Material :
SILICON
Voltage - Breakdown (Min) :
178V
JESD-609 Code :
e3
Case Connection :
Isolated
Mounting Type :
Through Hole
Peak Pulse Current :
58A
Factory Lead Time :
18 Weeks
Element Configuration :
Single
Max Reverse Leakage Current :
10μA
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Number of Pins :
2
Test Current :
5mA
Bidirectional Channels :
1
Terminal Form :
Wire
ECCN Code :
EAR99
Direction :
Bidirectional
Terminal Finish :
MATTE TIN
Peak Pulse Power :
15kW
Package / Case :
DO-204AR, Axial
Type :
Zener
Pin Count :
Power - Peak Pulse :
15000W 15kW
Reverse Standoff Voltage :
160V
Packaging :
Bulk
Power Line Protection :
No
Clamping Voltage :
259V