MA1206XR474K500
Mfr.Part #
MA1206XR474K500
Description
CAP CER 0.47UF 50V X7R 1206
Ceramic Capacitors
Dielectric Material :
Ceramic
Temperature Characteristics Code :
X7R
Reach Compliance Code :
Compliant
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50 V
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Height :
1.8 mm
Mounting Feature :
Surface Mount
Capacitance :
0.47 µF
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
ECCN Code :
EAR99
Negative Tolerance :
10%
Size Code :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Number of Terminals :
2
Packing Method :
TR, CARDBOARD, 7 INCH
JESD-609 Code :
e3
Width :
1.6 mm
Multilayer :
yes
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Length :
3.2 mm
Positive Tolerance :
10%