MA1206CG102J500
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MA1206CG102J500
Manufacturer
Meritek
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1000PF 50V C0G/NP0 1206
Manufacturer :
Meritek
Product Category :
Ceramic Capacitors
Capacitance :
1000 pF
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Thickness (Max) :
Product Status :
Active
Package :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Features :
Size / Dimension :
0.125 L x 0.060 W (3.18mm x 1.60mm)
Tolerance :
±5%
Height - Seated (Max) :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Failure Rate :
Lead Style :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Lead Spacing :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Voltage - Rated :
50V
Ratings :
Series :
MA
Datasheets
MA1206CG102J500
Meritek MA1206CG102J500
MA 1206 3216Metric Ceramic Capacitor 0.125L x 0.060W 3.18mm x 1.60mm C0G NP0 ±5% 1000pF