MA1.5KE160CAE3
Mfr.Part #
MA1.5KE160CAE3
Description
TVS DIODE 136VWM 219VC DO204AR
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
Applications :
GENERAL PURPOSE
JESD-609 Code :
e3
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Peak Pulse Power :
1.5kW
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Clamping Voltage :
219V
Reverse Standoff Voltage :
136V
Packaging :
Bulk
Direction :
Bidirectional
Series :
Military, MIL-PRF-19500
Breakdown Voltage :
160V
Bidirectional Channels :
1
Peak Pulse Current :
6.8A
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Voltage - Breakdown (Min) :
152V
Test Current :
1mA