MA1.5KE120CAE3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MA1.5KE120CAE3
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
DO-204AR, Axial
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 102VWM 165VC DO204AR
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Mount :
Through Hole
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Peak Pulse Current :
9.1A
Packaging :
Bulk
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Clamping Voltage :
165V
Case Connection :
Isolated
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
2
Mounting Type :
Through Hole
ECCN Code :
EAR99
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Terminal Finish :
MATTE TIN
Number of Elements :
1
Additional Feature :
High Reliability
Direction :
Bidirectional
Pin Count :
2
Terminal Form :
Wire
Voltage - Breakdown (Min) :
114V
Power Line Protection :
No
Reverse Standoff Voltage :
102V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Series :
Military, MIL-PRF-19500
Element Configuration :
Single
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Package / Case :
DO-204AR, Axial
Pbfree Code :
yes
Diode Element Material :
SILICON
JESD-609 Code :
e3
Number of Pins :
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
Type :
Zener
Peak Pulse Power :
1.5kW
Bidirectional Channels :
1
Test Current :
1mA