M80-8940705
Mfr.Part #
M80-8940705
Manufacturer
Harwin
Package / Case
SIL
Datasheet
Download
Description
CONN RCPT 7POS 0.079 GOLD PCB
Product Category :
Headers, Receptacles, Female Sockets
Contact Finish Thickness - Mating :
12.0μin 0.30μm
Insulation Material :
Polyester, Glass Filled
MIL Conformance :
No
Contact Resistance :
25mOhm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Reference Standard :
UL
Additional Feature :
POLARIZED, SHROUDED
Voltage - Rated :
120V
Fastening Type :
Locking Ramp
COMMERCIAL
Terminal Pitch :
2mm
UL Flammability Code :
94V-0
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
EAR99
Mount :
Through Hole
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Published :
Mounting Type :
Through Hole
Reach Compliance Code :
not_compliant
Insulation Height :
0.202 5.14mm
JESD-609 Code :
e4
Contact Type :
Female Socket
Number of Rows :
1
Contact Shape :
Circular
Applications :
Automotive, General Purpose, Military
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Factory Lead Time :
6 Weeks
Contact Material :
BERYLLIUM COPPER
Packaging :
Tube
Polarization Key :
POLARIZED KEY
HTS Code :
Number of Conductors :
ONE
Contact Finish Thickness - Post :
10.0μin 0.25μm
Mixed Contacts :
Connector Type :
Receptacle
Body Depth :
0.202 inch
Contact Gender :
FEMALE
Number of Positions :
7
Series :
Datamate L-Tek
Package / Case :
SIL
Number of Positions Loaded :
All
Rated Current (Signal) :
3A
Number Of PCB Rows :
1
Board to Board or Cable
Contact Length - Post :
0.051 1.30mm
Stack Height (Mating) :
7.23mm 7.83mm
Datasheets
M80-8940705
1 Rows Receptacle Solder Beryllium Copper Through Hole Tube Gold Polyester, Glass Filled 7 Positions Female Socket