M80-8561022
Mfr.Part #
M80-8561022
Description
CONN HEADER VERT 10POS 2MM
JESD-609 Code :
e0
Contact Length - Post :
0.370 9.40mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
Number of Positions :
10
2
Contact Finish Thickness - Post :
118.1μin 3.00μm
Reliability :
COMMERCIAL
Length - Termination :
0.37 inch
Connector Type :
Header
Stack Height (Mating) :
7.23mm 7.85mm 10.2mm 13.51mm
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
Circular
Plating Thickness :
30μin
Row Spacing - Mating :
0.079 (2.00mm)
Voltage - Rated :
800V
Male Pin
Contact Finish - Post :
Tin-Lead
Insulation Height :
0.213 5.40mm
Mating Contact Pitch :
0.079 inch
Current Rating (Amps) :
2.2A
Datasheets
M80-8561022
Datamate L-Tek Series 2-Row Header Solder Phosphor Bronze Tube Through Hole Gold Polyester, Glass Filled 10-Position Board to Board or Cable 0.213 5.40mm Height