M80-8551205
Mfr.Part #
M80-8551205
Description
CONN HEADER VERT 12POS 2MM
Headers, Male Pins
Packaging :
Tube
Style :
Board to Board or Cable
Reliability :
COMMERCIAL
Mixed Contacts :
No
Option :
GENERAL PURPOSE
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Contact Shape :
Circular
Fastening Type :
Latch Lock
Number of Rows :
2
Contact Finish Thickness - Mating :
29.5μin 0.75μm
Row Spacing - Mating :
0.079 (2.00mm)
Filter Feature :
No
MIL Conformance :
RECTANGULAR
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Number of Conductors :
ONE
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
Body Length or Diameter :
1.106 inch
Insulation Material :
Polyester, Glass Filled
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Durability :
500 Cycles
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
HTS Code :
Pbfree Code :
Connector Type :
PLUG
Contact Material :
Phosphor Bronze
Mounting Option 1 :
LOCKING
Voltage - Rated :
120V
IEC Conformance :
Number of Positions :
12
UL Flammability Code :
94V-0
Additional Feature :
LATCHED
Current Rating (Amps) :
2.2A
Contact Finish - Mating :
UL
Stack Height (Mating) :
7.23mm 7.85mm 10.2mm 13.51mm
ECCN Code :
EAR99
Mating Contact Pitch :
0.079 inch
Number Of PCB Rows :
2
Series :
Datamate L-Tek
Contact Length - Post :
0.209 5.30mm
Insulation Height :
0.219 5.56mm
DIN Conformance :
Number of Positions Loaded :
All
Insulation Color :
Black
Contact Type :
Male Pin
Mounting Type :
Through Hole
Datasheets
M80-8551205
Datamate L-Tek Series 2-Row Plug Solder Phosphor Bronze Tube Through Hole Gold Polyester, Glass Filled 12-Position Board to Board or Cable 0.219 5.56mm Height