M80-8261845P
Mfr.Part #
M80-8261845P
Description
CONN HEADER SMD 18POS 2MM
Number of Positions :
18
RECTANGULAR
Polarization Key :
POLARIZED KEY
Number of Rows :
2
Voltage - Rated :
800V
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~125°C
UL Flammability Code :
94V-0
IEC Conformance :
Plating Thickness :
30μin
Contact Finish Thickness - Mating :
29.5μin 0.75μm
Body Length or Diameter :
0.848 inch
RoHS Compliant
Feature :
Pick and Place
Insulation Resistance :
100000000Ohm
Current Rating (Amps) :
2.2A
Fastening Type :
Latch Holder
Row Spacing - Mating :
0.079 (2.00mm)
HTS Code :
Filter Feature :
Mounting Option 1 :
LOCKING
Total Number of Contacts :
18
Withdrawl Force-Min :
.1946 N
Number Of PCB Rows :
2
Insulation Material :
Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
Stack Height (Mating) :
7.85mm 8.45mm 10.5mm 14.25mm
Mating Contact Pitch :
0.079 inch
Connector Type :
Header
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
Pbfree Code :
yes
PCB Contact Row Spacing :
4.8006 mm
Insulation Height :
0.205 5.20mm
Datasheets
M80-8261845P
Harwin M80-8261845P
Datamate L-Tek Series 2-Row Header Solder Phosphor Bronze Tube Surface Mount Gold Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled 18-Position Board to Board or Cable 0.205 5.20mm Height