M80-5D12005M2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
M80-5D12005M2
Manufacturer
Harwin
Description
CONN HEADER 20P CRIMP 22AWG GOLD
Manufacturer :
Harwin
Product Category :
Free Hanging, Panel Mount
Reliability :
COMMERCIAL
Mounting Type :
Panel Mount
Cable Termination :
Crimp
Fastening Type :
Threaded
Connector Type :
Header
Number of Rows :
2
Color :
Black
Feature :
Jackscrews, Polarizing Key
Reference Standard :
UL
Contact Gender :
FEMALE
Insulation Material :
GLASS FILLED POLYPHENYLENE SULPHIDE
Series :
Datamate J-Tek
Pitch :
0.079 2.00mm
Total Number of Contacts :
20
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Insulation Resistance :
100000000Ohm
Wire Type :
Discrete
Body Length or Diameter :
1.181 inch
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Row Spacing :
0.079 (2.00mm)
Contact Type :
Male Pin
Body/Shell Style :
PLUG
Durability :
500 Cycles
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Positions :
20
Body Depth :
0.309 inch
HTS Code :
Packaging :
Bulk
Wire Gauge :
22 AWG
Contact Finish :
Gold
Operating Temperature (Min) :
-55°C