M80-4T13801FC
Mfr.Part #
M80-4T13801FC
Description
CONN DATAMATE FEMALE
Product Category :
Headers, Receptacles, Female Sockets
Insulation Color :
All
Number of Conductors :
ONE
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
Pbfree Code :
No
Fastening Type :
Screw Lock
Stack Height (Mating) :
7.3mm 7.55mm
Contact Material :
BERYLLIUM COPPER
Insulation Height :
0.205 5.20mm
Feature :
Jackscrews, Mating Flange, Mounting Flange, Polarizing Key
Reference Standard :
UL
Tube
Reliability :
COMMERCIAL
Contact Type :
Female Socket
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Number of Positions :
38
Number of Rows :
2
Insulation Resistance :
100000000Ohm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated :
800V
Contact Finish - Post :
Tin-Lead
Current Rating (Amps) :
2.2A
Mounting Option 1 :
LOCKING
Termination :
Solder
Number Of PCB Rows :
2
Plating Thickness :
11μin
Mounting Type :
Through Hole
Durability :
500 Cycles
Applications :
Automotive, General Purpose, Military
Connector Type :
Receptacle
Contact Finish Thickness - Post :
137.8μin 3.50μm
Contact Finish - Mating :
Gold
Mating Contact Pitch :
0.079 inch
Contact Length - Post :
0.118 3.00mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C