M80-4T12005FC
Mfr.Part #
M80-4T12005FC
Description
CONN DATAMATE FEMALE
Product Category :
Headers, Receptacles, Female Sockets
Fastening Type :
Screw Lock
Voltage - Rated :
800V
Reliability :
COMMERCIAL
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Series :
Datamate J-Tek
Durability :
500 Cycles
Contact Type :
Female Socket
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
Body Length or Diameter :
1.181 inch
Mounting Option 1 :
LOCKING
Feature :
Jackscrews, Mating Flange, Mounting Flange, Polarizing Key
Number Of PCB Rows :
2
Contact Finish Thickness - Post :
10.0μin 0.25μm
Pbfree Code :
yes
Contact Length - Post :
0.118 3.00mm
Style :
Board to Board or Cable
Length - Termination :
0.118 inch
Stack Height (Mating) :
7.3mm 7.55mm
Insulation Color :
Black
Mounting Type :
Through Hole
Current Rating (Amps) :
2.2A
Reference Standard :
UL
Number of Positions :
20
JESD-609 Code :
e4
Insulation Resistance :
100000000Ohm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mating Contact Pitch :
0.079 inch
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Connector Type :
Receptacle
Number of Positions Loaded :
All
Applications :
Automotive, General Purpose, Military
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Number of Conductors :
ONE
Contact Material :
BERYLLIUM COPPER
Row Spacing - Mating :
0.079 (2.00mm)
Plating Thickness :
11μin
Insulation Height :
0.205 5.20mm
Contact Finish Thickness - Mating :
12.0μin 0.30μm
Number of Rows :
2
Datasheets
M80-4T12005FC
2 Rows Receptacle Solder Beryllium Copper Through Hole Tube Gold Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled 20 Positions Female Socket