M80-4S14805FD
Mfr.Part #
M80-4S14805FD
Description
CONN DATAMATE FEMALE
Product Category :
Headers, Receptacles, Female Sockets
Series :
Datamate J-Tek
Insulation Height :
0.220 5.60mm
Feature :
Jackscrews, Mating Flange, Mounting Flange, Polarizing Key
Connector Type :
Receptacle
Row Spacing - Mating :
0.079 (2.00mm)
Fastening Type :
Screw Lock
Mounting Type :
Surface Mount
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Finish Thickness - Post :
10.0μin 0.25μm
Number of Positions :
48
Contact Material :
BERYLLIUM COPPER
Voltage - Rated :
800V
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Applications :
Automotive, General Purpose, Military
Contact Finish Thickness - Mating :
12.0μin 0.30μm
Stack Height (Mating) :
7.8mm 8.05mm
Contact Type :
Female Socket
Insulation Color :
Black
Current Rating (Amps) :
2.2A
Number of Rows :
2
Datasheets
M80-4S14805FD
Harwin M80-4S14805FD
2 Rows Receptacle Solder Beryllium Copper Surface Mount Tube Gold Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled 48 Positions Female Socket