M80-4D12005S1
Mfr.Part #
M80-4D12005S1
Description
CONN RCPT 20POS CRIMP 22AWG GOLD
Product Category :
Free Hanging, Panel Mount
Mixed Contacts :
No
Wire Gauge :
22 AWG
UL Flammability Code :
94V-0
Option :
GENERAL PURPOSE
Row Spacing :
0.079 (2.00mm)
Contact Finish Thickness :
11.8μin 0.30μm
Mount :
Free Hanging
Number of Rows :
2
Color :
Black
Factory Lead Time :
4 Weeks
Insulation Material :
GLASS FILLED POLYPHENYLENE SULPHIDE
Pbfree Code :
yes
Insulation Resistance :
100000000Ohm
Connector Type :
Receptacle
Pitch :
0.079 2.00mm
Series :
Datamate J-Tek
DIN Conformance :
No
Feature :
Jackscrews, Shielded
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Contact Type :
Female Socket
IEC Conformance :
Total Number of Contacts :
20
Body Length or Diameter :
1.347 inch
Dielectric Withstanding Voltage :
360VAC V
Published :
Packaging :
Bulk
Cable Termination :
Crimp
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Reference Standard :
UL
Contact Finish :
EAR99
Wire/Cable Gauge :
22 AWG
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Wire Type :
Discrete
JESD-609 Code :
e4
Rated Current (Signal) :
3A