M80-4762005
Mfr.Part #
M80-4762005
Description
CONN RCPT 20POS CRIMP 24-28AWG
Product Category :
Free Hanging, Panel Mount
Rated Current (Signal) :
3A
UL
Factory Lead Time :
13 Weeks
Pbfree Code :
yes
Wire Gauge (Min) :
24 AWG
Color :
Black
Insulation Material :
GLASS FILLED POLYPHENYLENE SULPHIDE
UL Flammability Code :
94V-0
Filter Feature :
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
Contact Finish Thickness :
11.8μin 0.30μm
MIL Conformance :
Reach Compliance Code :
not_compliant
Contact Finish :
Gold
JESD-609 Code :
e4
Wire Gauge (Max) :
28 AWG
Series :
Datamate J-Tek
Durability :
500 Cycles
Body/Shell Style :
PLUG
Row Spacing :
0.079 (2.00mm)
Mount :
Free Hanging
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Body Length or Diameter :
1.181 inch
Body Depth :
0.5 inch
Wire Type :
Discrete
Wire Gauge :
24-28 AWG
Insulation Resistance :
100000000Ohm
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Mixed Contacts :
Contact Type :
Female Socket
Pitch :
0.079 2.00mm
Option :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature (Min) :
-55°C