M80-4622005
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
M80-4622005
Manufacturer
Harwin
Description
CONN RCPT 20POS CRIMP 22AWG GOLD
Manufacturer :
Harwin
Product Category :
Free Hanging, Panel Mount
Body Length or Diameter :
1.181 inch
Cable Termination :
Crimp
DIN Conformance :
No
Pitch :
0.079 2.00mm
JESD-609 Code :
e4
UL Flammability Code :
94V-0
Wire/Cable Gauge :
22 AWG
Number of Positions :
20
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Panel
Factory Lead Time :
16 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Reliability :
COMMERCIAL
Filter Feature :
No
Contact Finish Thickness :
11.8μin 0.30μm
Contact Gender :
FEMALE
Reach Compliance Code :
not_compliant
MIL Conformance :
Number of Rows :
2
Durability :
500 Cycles
Connector Type :
Receptacle
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Wire Type :
Discrete
Rated Current (Signal) :
3A
Option :
GENERAL PURPOSE
Fastening Type :
Screw Lock
Packaging :
Bulk
Mixed Contacts :
Body/Shell Style :
PLUG
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
Series :
Datamate J-Tek Reverse Fix
Contact Type :
Female Socket
IEC Conformance :
Reference Standard :
UL
Contact Material :
NOT SPECIFIED
HTS Code :
Total Number of Contacts :
20
Wire Gauge :
22 AWG
Feature :
Jackscrews, Polarizing Key
Pbfree Code :
yes
Insulation Resistance :
100000000Ohm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Row Spacing :
0.079 (2.00mm)