M5KP90CAE3/TR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
M5KP90CAE3/TR
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
P600, Axial
Datasheet
Download
Description
TVS 90V 5% 5000W BI
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microchip
Power Line Protection :
No
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
146V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
90V
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C (TJ)
Power - Peak Pulse :
5000W (5kW)
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
34.2A
Type :
Zener
Product Status :
Active
Voltage - Breakdown (Min) :
100V