M5KP43AE3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
M5KP43AE3
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
DO-204AR, Axial
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 43VWM 69.4VC DO204AR
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Direction :
Unidirectional
Element Configuration :
Single
Additional Feature :
High Reliability
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power - Peak Pulse :
5000W 5kW
Clamping Voltage :
69.4V
Terminal Finish :
MATTE TIN
Applications :
GENERAL PURPOSE
Case Connection :
Isolated
Unidirectional Channels :
1
Diode Element Material :
SILICON
Terminal Form :
Wire
Published :
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Mount :
Through Hole
Number of Terminations :
2
Power Line Protection :
No
Max Reverse Leakage Current :
10μA
Package / Case :
DO-204AR, Axial
Voltage - Breakdown (Min) :
47.8V
Number of Pins :
2
Peak Pulse Current :
72A
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Elements :
1
Breakdown Voltage :
50.3V
JESD-609 Code :
e3
Peak Pulse Power :
5kW
Mounting Type :
Through Hole
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
5000W
Type :
Zener
Series :
Military, MIL-PRF-19500
Factory Lead Time :
20 Weeks
Test Current :
5mA
ECCN Code :
EAR99
Reverse Standoff Voltage :
43V