M5KP33CAE3/TR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
M5KP33CAE3/TR
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
P600, Axial
Datasheet
Download
Description
TVS 33V 5% 5000W BI
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Subcategory :
TVS Diodes / ESD Suppression Diodes
Power Line Protection :
No
Microchip
Package :
Tape and Reel (TR)
Brand :
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
33V
Capacitance @ Frequency :
Series :
5KP
Mounting Type :
Through Hole
Product Category :
ESD Suppressors / TVS Diodes
Package / Case :
P600, Axial
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
53.3V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Breakdown (Min) :
36.7V
Type :
Zener
Product Status :
Active
Bidirectional Channels :
1
Supplier Device Package :
P600
Power - Peak Pulse :
5000W (5kW)
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
93.8A