M52-5152645
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
M52-5152645
Manufacturer
Harwin
Description
CONN RCPT 52POS 0.05 GOLD SMD
Manufacturer :
Harwin
Product Category :
Headers, Receptacles, Female Sockets
Durability :
300 Cycles
Published :
UL Flammability Code :
94V-0
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
MIL Conformance :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Reliability :
COMMERCIAL
Number of Conductors :
ONE
Number of Rows :
2
Connector Type :
Receptacle
Body Breadth :
0.197 inch
Mating Contact Pitch :
0.05 inch
Insulation Material :
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Applications :
General Purpose, Medical, Telecommunications
Total Number of Contacts :
26
Contact Finish - Mating :
Gold
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
IEC Conformance :
No
Contact Type :
Female Socket
Additional Feature :
RoHS Compliant
Number Of PCB Rows :
2
Number of Positions :
52
Mount :
Surface Mount
DIN Conformance :
Insulation Color :
Black
Contact Shape :
Square
PCB Contact Pattern :
STAGGERED
JESD-609 Code :
e4
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Stack Height (Mating) :
8.5mm 9.77mm
Contact Gender :
FEMALE
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Number of Positions Loaded :
All
Series :
Archer M52
PCB Contact Row Spacing :
5.461 mm
Style :
Board to Board
Mixed Contacts :
Fastening Type :
Push-Pull
Packaging :
Tube
Mounting Type :
Surface Mount
Withdrawl Force-Min :
.10008 N
Insulation Height :
0.224 5.69mm
Termination :
Solder
Pbfree Code :
yes
Pitch - Mating :
0.050 1.27mm
Reference Standard :
UL
Filter Feature :
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Current Rating (Amps) :
1A
Contact Material :
Phosphor Bronze
Datasheets
M52-5152645
Harwin M52-5152645
2 Rows Receptacle Solder Phosphor Bronze Surface Mount Tube Gold Polyamide (PA6T), Nylon 6T 52 Positions Female Socket