M52-5152545
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
M52-5152545
Manufacturer
Harwin
Description
CONN RCPT 50POS 0.05 GOLD SMD
Manufacturer :
Harwin
Product Category :
Headers, Receptacles, Female Sockets
Number Of PCB Rows :
2
Additional Feature :
RoHS Compliant
Mounting Type :
Surface Mount
MIL Conformance :
No
Series :
Archer M52
Reference Standard :
UL
Number of Positions :
50
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
JESD-609 Code :
e4
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Mixed Contacts :
No
IEC Conformance :
Number of Positions Loaded :
All
Contact Shape :
Square
Insulation Resistance :
1GOhm
Packaging :
Tube
Number of Conductors :
ONE
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Insulation Color :
Black
Reliability :
COMMERCIAL
Mount :
Surface Mount
Withdrawl Force-Min :
.10008 N
Applications :
General Purpose, Medical, Telecommunications
PCB Contact Row Spacing :
5.461 mm
Factory Lead Time :
13 Weeks
HTS Code :
Connector Type :
Receptacle
Number of Rows :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Rated Current (Signal) :
1A
Current Rating :
1A
Style :
Board to Board
Contact Finish - Mating :
Gold
Insulation Height :
0.224 5.69mm
Mating Contact Pitch :
0.05 inch
Orientation :
Straight
Contact Material :
Phosphor Bronze
Filter Feature :
Stack Height (Mating) :
8.5mm 9.77mm
REACH SVHC :
No SVHC
Lead Pitch :
1.27mm
Total Number of Contacts :
25
Insulation Material :
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
PCB Contact Pattern :
STAGGERED
UL Flammability Code :
94V-0
ECCN Code :
EAR99
Pitch - Mating :
0.050 1.27mm
Termination :
Solder
Fastening Type :
Push-Pull
Contact Gender :
FEMALE
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated AC :
150V
Flammability Rating :
UL94 V-0
Durability :
300 Cycles
Contact Resistance :
40mOhm
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
DIN Conformance :
Contact Type :
Female Socket
Body Breadth :
0.197 inch
Published :
Datasheets
M52-5152545
Harwin M52-5152545
2 Rows Receptacle Solder Phosphor Bronze Surface Mount Tube Gold Polyamide (PA6T), Nylon 6T 50 Positions Female Socket