M52-5112745
- Mfr.Part #
- M52-5112745
- Manufacturer
- Harwin
- Description
- CONN RCPT 54POS 0.05 GOLD PCB
- Manufacturer :
- Harwin
- Product Category :
- Headers, Receptacles, Female Sockets
- Insulation Color :
- Black
- Material Flammability Rating :
- UL94 V-0
- Contact Length - Post :
- 0.110 2.79mm
- Number of Positions :
- 54
- UL Flammability Code :
- 94V-0
- Weight :
- 3.625989g
- Connector Type :
- Receptacle
- Contact Material :
- Phosphor Bronze
- Insertion Force-Max :
- 1.4734 N
- Number of Conductors :
- ONE
- Operating Temperature :
- -40°C~105°C
- Body Depth :
- 0.335 inch
- Contact Type :
- Forked
- Insulation Height :
- 0.335 8.51mm
- Contact Gender :
- FEMALE
- Number of Rows :
- 2
- MIL Conformance :
- No
- Reliability :
- COMMERCIAL
- Contact Resistance :
- 30mOhm
- Moisture Sensitivity Level (MSL) :
- 1 (Unlimited)
- Additional Feature :
- RoHS Compliant
- IEC Conformance :
- No
- Fastening Type :
- Push-Pull
- Insulation Material :
- Polyamide (PA9T), Nylon 9T
- Contact Shape :
- RECTANGULAR
- RoHS Status :
- ROHS3 Compliant
- Filter Feature :
- Body Length or Diameter :
- 1.35 inch
- Withdrawl Force-Min :
- .10008 N
- Termination :
- Solder
- Current Rating (Amps) :
- 1A
- Contact Finish - Mating :
- Gold
- Durability :
- 300 Cycles
- Reference Standard :
- UL
- Number of Positions Loaded :
- All
- Row Spacing - Mating :
- 0.100 (2.54mm)
- Pbfree Code :
- yes
- Packaging :
- Tube
- ECCN Code :
- EAR99
- Mount :
- Through Hole
- HTS Code :
- DIN Conformance :
- Mixed Contacts :
- Mounting Type :
- Through Hole
- Body Breadth :
- 0.197 inch
- Published :
- 2012
- Series :
- Archer M52
- Style :
- Board to Board
- Length - Termination :
- 0.11 inch
- Mating Contact Pitch :
- 0.05 inch
- Applications :
- General Purpose, Medical, Telecommunications
- JESD-609 Code :
- e4
- Insulation Resistance :
- 1000000000Ohm
- Number Of PCB Rows :
- 2
- Pitch - Mating :
- 0.050 1.27mm
- Datasheets
- M52-5112745
2 Rows Receptacle Solder Phosphor Bronze Through Hole Tube Gold Polyamide (PA9T), Nylon 9T 54 Positions Forked