M5151-000005-075PG
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
M5151-000005-075PG
Manufacturer
TE Connectivity Measurement Specialties
Package / Case
Cylinder
Datasheet
Download
Description
TRANSDUCER 4-20MA 75PSI
Manufacturer :
Product Category :
Pressure Sensors, Transducers - Industrial
Port Size :
Male - 1/4 (6.35mm) NPT
Series :
M5100
Pressure Type :
Vented Gauge
Accuracy :
±1%
Output :
4 mA ~ 20 mA
Product Status :
Obsolete
Voltage - Supply :
9 V ~ 30 V
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Maximum Pressure :
150 PSI (1034.21 kPa)
Base Product Number :
M5151
Output Type :
Analog Current
Supplier Device Package :
Features :
Temperature Compensated
Package :
Box
Termination Style :
Cable 2
Operating Pressure :
75 PSI (517.11 kPa)
Port Style :
Threaded
Applications :
Industrial Automation
Package / Case :
Cylinder
Introducing Pressure Sensors, Transducers - Industrial TE Connectivity Measurement Specialties M5151-000005-075PG from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Output:4 mA ~ 20 mA, Operating Temperature:-40°C ~ 125°C, Package / Case:Cylinder, M5151-000005-075PG pinout, M5151-000005-075PG datasheet PDF, M5151-000005-075PG amp .Beyond Pressure Sensors, Transducers - Industrial TE Connectivity Measurement Specialties M5151-000005-075PG ,we also offer 112CP3-6, P51-200-G-A-I36-20MA-000-000, M7139-200PG-500000, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
TE Connectivity Measurement Specialties M5151-000005-075PG
M5100 Series Vented Gauge Pressure Sensor Analog Current -40°C ~ 125°C 75 PSI (517.11 kPa) Threaded ±1% 4 mA ~ 20 mA 9 V ~ 30 V
M5151-000005-075PG Overview
This transducer is included in the package Cylinder. Ensure reliable performance by setting the transducers' temperature to -40°C ~ 125°C. It is possible to use the transducers with a supply voltage of 9 V ~ 30 V without any problems.
M5151-000005-075PG Features
Package / Case: Cylinder
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C
M5100 series
Operating Pressure: 75 PSI (517.11 kPa)