M5060CC600
Mfr.Part #
M5060CC600
Manufacturer
Sensata Technologies – Crydom
Package / Case
Module
Datasheet
Download
Description
DIODE MODULE 600V 60A
Manufacturer :
Sensata Technologies – Crydom
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
RoHS Status :
RoHS Compliant
Supplier Device Package :
Module
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
600V
Package / Case :
Min Operating Temperature :
-40°C
Element Configuration :
Common Cathode
Forward Current :
60A
Current Rating :
60A
Mount :
Chassis Mount, Screw
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
600V
Factory Lead Time :
6 Weeks
Max Reverse Voltage (DC) :
600V
Published :
Packaging :
Bulk
Average Rectified Current :
60A
Diode Type :
Standard
Operating Temperature - Junction :
-40°C~125°C
Mounting Type :
Chassis Mount
Lead Free :
Lead Free
Voltage - Rated DC :
600V
Current - Average Rectified (Io) :
60A DC
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Max Operating Temperature :
125°C
Number of Pins :
3
Peak Non-Repetitive Surge Current :
800A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.35V @ 60A
Datasheets
M5060CC600
Sensata Technologies – Crydom M5060CC600
Standard Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) -40°C~125°C 60A 600V-DC Module Chassis Mount
M5060CC600 Overview
A forward voltage of 60A will enable the device to operate.Using the part, you can draw a current of 60A.
M5060CC600 Features
M5060CC600 Applications
There are a lot of Sensata-Crydom
M5060CC600 applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    BRIDGE RECT 1P 400V 60A MODULE
    BRIDGE RECT 1P 1.2KV 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 600V 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 1.4KV 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 1.6KV 100A MODULE
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23