M48Z12-200PC1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
M48Z12-200PC1
Manufacturer
STMicroelectronics
Package / Case
24-DIP Module (0.600, 15.24mm)
Datasheet
Download
Description
IC NVSRAM 16KBIT PAR 24PCDIP
Manufacturer :
STMicroelectronics
Product Category :
Memory
Operating Supply Voltage :
5V
Voltage - Supply :
4.5V~5.5V
Package / Case :
24-DIP Module (0.600, 15.24mm)
Operating Mode :
ASYNCHRONOUS
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Memory Width :
8
Mounting Type :
Through Hole
Terminal Pitch :
2.54mm
Supply Voltage :
5V
ECCN Code :
EAR99
Power Supplies :
5V
Organization :
2KX8
Terminal Position :
Dual
Mount :
Through Hole
Standby Current-Max :
0.003A
Additional Feature :
BATTERY BACK-UP; POWER SUPPLY WRITE PROTECTION
Memory Interface :
Parallel
Lead Free :
Lead Free
Height Seated (Max) :
9.65mm
Word Size :
8B
Qualification Status :
Not Qualified
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Frequency :
200GHz
Write Cycle Time - Word, Page :
200ns
Length :
34.545mm
Data Bus Width :
8B
Memory Format :
NVSRAM
Number of Ports :
1
Pin Count :
24
Number of Functions :
1
Nominal Supply Current :
80mA
Number of Terminations :
24
HTS Code :
Base Part Number :
M48Z12
JESD-609 Code :
e3
Memory Size :
16Kb 2K x 8
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
Density :
16 Kb
Number of Pins :
Memory Type :
Non-Volatile
Output Enable :
yes
Access Time (Max) :
200 ns
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Output Characteristics :
3-STATE
Packaging :
Tube
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Datasheets
M48Z12-200PC1
Introducing Memory STMicroelectronics M48Z12-200PC1 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:24-DIP Module (0.600, 15.24mm), Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:0°C~70°C TA, Number of Terminations:24, Base Part Number:M48Z12, Number of Pins:24, M48Z12-200PC1 pinout, M48Z12-200PC1 datasheet PDF, M48Z12-200PC1 amp .Beyond Memory STMicroelectronics M48Z12-200PC1 ,we also offer AT25SF081B-SSHB-T, AT25SF041B-SSHB-T, AT25SF041B-SHB-T, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.