M30R105K5
Mfr.Part #
M30R105K5
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial
Description
CAP CER 1UF 50V X7R RADIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Series :
M30
Temperature Characteristics Code :
X7R
Voltage - Rated DC :
50V
Capacitance :
1μF
REACH SVHC :
No SVHC
Size / Dimension :
0.300Lx0.200W 7.62mmx5.08mm
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Package / Case :
Radial
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Pitch :
5.08mm
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±10%
Bulk
Lead Diameter :
101.6 µm
Through Hole
Lead Style :
Straight
Height Seated (Max) :
0.420 10.66mm
Lead Spacing :
0.200 5.08mm
Reach Compliance Code :
Unknown
Temperature Coefficient :
X7R
Applications :
EAR99
Height :
9.144mm
Composition :
Ceramic
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Number of Pins :
2
Datasheets
M30R105K5
Cornell Dubilier Electronics M30R105K5
M30 1μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.300Lx0.200W 7.62mmx5.08mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial
M30R105K5-F Overview
Ceramic capacitor is 0.300Lx0.200W 7.62mmx5.08mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X7R.A voltage of 50V is required to operate this capacitor.A capacitor's lead pitch is the distance between adjacent threads, and it is 5.08mm.
M30R105K5-F Features
a size/dimension of 0.300Lx0.200W 7.62mmx5.08mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V