M2S050-VF400
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
M2S050-VF400
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
400-LFBGA
Datasheet
Download
Description
IC SOC CORTEX-M3 166MHZ 400VFBGA
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
System On Chip (SoC)
RAM Size :
64KB
Primary Attributes :
FPGA - 50K Logic Modules
Supplier Device Package :
400-VFBGA (17x17)
Frequency :
166MHz
Series :
SmartFusion®2
Min Supply Voltage :
1.14V
Factory Lead Time :
12 Weeks
Packaging :
Tray
Operating Supply Voltage :
1.2V
Base Part Number :
M2S050
Number of Pins :
400
Package / Case :
400-LFBGA
Architecture :
MCU, FPGA
Published :
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Min Operating Temperature :
0°C
Core Processor :
ARM® Cortex®-M3
Connectivity :
CANbus, Ethernet, I2C, SPI, UART/USART, USB
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Core Architecture :
ARM
Max Supply Voltage :
1.26V
Flash Size :
256KB
Operating Temperature :
0°C~85°C TJ
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Peripherals :
DDR, PCIe, SERDES
Interface :
CAN, Ethernet, I2C, SPI, UART, USART, USB
Speed :
166MHz
Max Operating Temperature :
85°C
Number of I/O :
207
Datasheets
M2S050-VF400
Microchip Technology M2S050-VF400
0°C~85°C TJ 400 Pin M2S050 System On Chip SmartFusion®2 Series 207 I/O Min 1.14V V Max 1.26V V
This SoC is built on ARM® Cortex®-M3 core processor(s).
Based on the core processor(s) ARM® Cortex®-M3, this SoC is built.Package 400-LFBGA is assigned to this system on a chip by the manufacturer.The SoC chip provides users with reliable performance because it is implemented with 64KB RAM.This SoC design employs the MCU, FPGA technique for its internal architecture.The system on a chip is part of the series SmartFusion®2.This SoC meaning should have an average operating temperature of 0°C~85°C TJ.It is important to note that this SoC security combines FPGA - 50K Logic Modules.A state-of-the-art Tray package houses this SoC system on a chip.207 I/Os are included in this SoC part.A 256KB flash can be seen on it.Search M2S050 for system on chips with similar specs and purposes.wireless SoCs operate at 166MHz.Core architecture of ARM underpins the SoC meaning.There is a 400-pin version of this computer SoC available.For the SoC computing to start, 0°C is sufficient.This SoC system on chip operates at a maximum design temperature of 85°C.Supply voltage is rated at 1.26V.A minimum of 1.14V power is supplied to it.