M2S010-FG484
Mfr.Part #
M2S010-FG484
Package / Case
484-BGA
Description
IC SOC CORTEX-M3 166MHZ 484FBGA
Number of I/O :
233
Frequency :
166MHz
Package / Case :
484-BGA
Base Part Number :
M2S010
Min Operating Temperature :
0°C
Factory Lead Time :
11 Weeks
Supplier Device Package :
484-FPBGA (23x23)
Operating Temperature :
0°C~85°C TJ
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Max Supply Voltage :
1.26V
Operating Supply Voltage :
1.2V
Published :
Number of Logic Elements/Cells :
Speed :
166MHz
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
Number of Pins :
484
3 (168 Hours)
Max Frequency :
400MHz
Series :
SmartFusion®2
Data Rate :
667 Mbps
Memory Size :
256KB
Max Operating Temperature :
85°C
Tray
Min Supply Voltage :
1.14V
RAM Size :
64KB
Number of Logic Blocks (LABs) :
Datasheets
M2S010-FG484
Microchip Technology M2S010-FG484
0°C~85°C TJ 484 Pin M2S010 System On Chip SmartFusion®2 Series 233 I/O Min 1.14V V Max 1.26V V
This SoC is built on ARM® Cortex®-M3 core processor(s).
Based on the core processor(s) ARM® Cortex®-M3, this SoC has been developed.The manufacturer assigns this system on a chip with a 484-BGA package as per the manufacturer's specifications.A SoC chip with 64KB RAM is provided for users to enjoy reliable performance.As far as its internal architecture is concerned, this SoC design employs the MCU, FPGA technique.It is part of the SmartFusion®2 series of system on a chips.It is recommended that this SoC meaning be operated at 0°C~85°C TJ on an average.As one of the most important things to note is that this SoC security combines FPGA - 10K Logic Modules together.Tray package houses this SoC system on a chip.An integral part of this SoC consists of a total of 233 I/Os.As for its flash size, it is 256KB.By searching M2S010, you will find system on chips with similar specs and purposes.A wireless SoC that operates at a frequency of 166MHz is what the wireless SoC does.This SoC meaning utilizes a core architecture of ARM as its foundation.In this computer SoC, there are 484 pins.It just takes 0°C for the SoC computing to start up, and that is all it needs.There is a design maximum operating temperature 85°C specified for this SoC system on chip.It has a maximum supply voltage of 1.26V rated for it.As long as it receives at least 1.14V of power, then it is working.