M29F800FB55M3F2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
M29F800FB55M3F2
Manufacturer
Alliance Memory, Inc.
Package / Case
44-SOIC (0.496", 12.60mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC FLASH 8MBIT 44SO
Stock
238
In Stock :
238
Manufacturer :
Alliance Memory, Inc.
Product Category :
Memory
Package Shape :
RECTANGULAR
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Temperature Grade :
Automotive
Toggle Bit :
yes
Seated Height-Max :
3 mm
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TA)
Product Category :
NOR Flash
Surface Mount :
yes
Width :
12.6 mm
Packaging :
Cut Tape
Memory Width :
16
Series :
Automotive, AEC-Q100
Screening Level :
AEC-Q100
Command User Interface :
Product Status :
Obsolete
Terminal Form :
Gull wing
Base Product Number :
M29F800
Common Flash Interface :
Mounting Type :
Surface Mount
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Memory Density :
8388608 bit
Pbfree Code :
Boot Block :
BOTTOM
Ready/Busy :
Length :
28.5 mm
Data Polling :
Pin Count :
44
Type :
NOR TYPE
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5 V
Package :
Tape and Reel (TR)
Write Cycle Time - Word, Page :
55ns
Interface Type :
Parallel
Memory Size :
8Mbit
Brand :
Alliance Memory
Operating Mode :
ASYNCHRONOUS
Reach Compliance Code :
Compliant
ECCN Code :
EAR99
Memory IC Type :
Flash
Terminal Pitch :
1.27 mm
JESD-30 Code :
R-PDSO-G44
Supply Current-Max :
0.03 mA
Voltage - Supply :
4.5V ~ 5.5V
Supplier Device Package :
44-SO
Memory Format :
Flash
HTS Code :
Alliance Memory
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Memory Type :
Non-Volatile
Number of Sectors/Size :
Power Supplies :
5 V
Subcategory :
Memory and Data Storage
Access Time :
55 ns
Additional Feature :
BOTTOM BOOT BLOCK
Product Type :
NOR Flash
Number of Terminals :
44
Number of Functions :
1
Memory Organization :
1M x 8, 512K x 16
Sector Size :
16K,8K,32K,64K
Data Bus Width :
8 bit/16 bit
Package / Case :
Programming Voltage :
5 V
Qualification Status :
Not Qualified
Number of Words :
524288 words
Standby Current-Max :
0.00012 A
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5 V
Mounting Style :
SMD/SMT
Alternate Memory Width :
8
Terminal Position :
Dual
Organization :
1 M x 8/512 k x 16
Parallel/Serial :
Parallel
Datasheets
M29F800FB55M3F2
Introducing Memory Alliance Memory, Inc. M29F800FB55M3F2 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TA), Mounting Type:Surface Mount, Type:NOR TYPE, Package / Case:44-SOIC (0.496", 12.60mm Width), M29F800FB55M3F2 pinout, M29F800FB55M3F2 datasheet PDF, M29F800FB55M3F2 amp .Beyond Memory Alliance Memory, Inc. M29F800FB55M3F2 ,we also offer AT25SF081B-SSHB-T, AT25SF041B-SSHB-T, AT25SF041B-SHB-T, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.