M27C801-100B1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
M27C801-100B1
Manufacturer
STMicroelectronics
Package / Case
32-DIP (0.600, 15.24mm)
Datasheet
Download
Description
IC EPROM 8MBIT PARALLEL 32DIP
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
STMicroelectronics
Product Category :
Memory
Width :
13.97mm
Terminal Pitch :
2.54mm
Memory Interface :
Parallel
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Qualification Status :
Not Qualified
Number of Functions :
Standby Current-Max :
0.0001A
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Supply :
4.5V~5.5V
Organization :
1MX8
Packaging :
Tube
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Number of Pins :
32
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Memory Size :
8Mb 1M x 8
Terminal Position :
Dual
Memory Format :
EPROM
Length :
42.29mm
Supply Voltage :
5V
Number of Terminations :
32
Base Part Number :
M27C801
Package / Case :
32-DIP (0.600, 15.24mm)
Operating Mode :
ASYNCHRONOUS
JESD-609 Code :
e3
Frequency :
100GHz
Lead Free :
Lead Free
REACH SVHC :
No SVHC
Access Time :
100ns
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Output Characteristics :
3-STATE
Density :
8 Mb
Operating Supply Voltage :
5V
Power Supplies :
5V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Mounting Type :
Through Hole
Height :
3.81mm
Pin Count :
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Mount :
Through Hole
Nominal Supply Current :
50mA
Memory Type :
Non-Volatile
I/O Type :
COMMON
Datasheets
M27C801-100B1
Introducing Memory STMicroelectronics M27C801-100B1 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:32, Number of Terminations:32, Base Part Number:M27C801, Package / Case:32-DIP (0.600, 15.24mm), Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:0°C~70°C TA, M27C801-100B1 pinout, M27C801-100B1 datasheet PDF, M27C801-100B1 amp .Beyond Memory STMicroelectronics M27C801-100B1 ,we also offer AT25SF081B-SSHB-T, AT25SF041B-SSHB-T, AT25SF041B-SHB-T, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.