M27C512-90B1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
M27C512-90B1
Manufacturer
STMicroelectronics
Package / Case
28-DIP (0.600, 15.24mm)
Datasheet
Download
Description
IC EPROM 512KBIT PARALLEL 28DIP
Manufacturer :
STMicroelectronics
Product Category :
Memory
Standby Current-Max :
0.0001A
Power Supplies :
5V
Terminal Finish :
TIN LEAD
Operating Supply Voltage :
5V
Number of Functions :
1
Memory Width :
8
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Supply :
4.5V~5.5V
Frequency :
90GHz
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Qualification Status :
Not Qualified
Memory Size :
512Kb 64K x 8
Pin Count :
28
Height Seated (Max) :
5.08mm
JESD-609 Code :
e0
Number of Terminations :
28
Access Time :
90ns
Output Characteristics :
3-STATE
Terminal Position :
Dual
Memory Format :
EPROM
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Supply Current-Max :
0.03mA
Supply Voltage :
5V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Mounting Type :
Through Hole
Number of Pins :
Organization :
64KX8
Width :
15.24mm
Length :
36.83mm
Memory Interface :
Parallel
Reach Compliance Code :
Unknown
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
HTS Code :
Operating Mode :
ASYNCHRONOUS
Base Part Number :
M27C512
Packaging :
Tube
I/O Type :
COMMON
Package / Case :
28-DIP (0.600, 15.24mm)
Terminal Pitch :
2.54mm
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Surface Mount :
No
Lead Free :
Lead Free
Memory Type :
Non-Volatile
Datasheets
M27C512-90B1
Introducing Memory STMicroelectronics M27C512-90B1 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:28, Mounting Type:Through Hole, Number of Pins:28, Base Part Number:M27C512, Package / Case:28-DIP (0.600, 15.24mm), Operating Temperature:0°C~70°C TA, M27C512-90B1 pinout, M27C512-90B1 datasheet PDF, M27C512-90B1 amp .Beyond Memory STMicroelectronics M27C512-90B1 ,we also offer AT25SF081B-SSHB-T, AT25SF041B-SSHB-T, AT25SF041B-SHB-T, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
STMicroelectronics M27C512-90B1
Memory STMicroelectronics M27C512-90B1 Overview
M27C512-90B1 Features
The M27C512-90B1 features a 512 Kbit memory capacity with a parallel interface that facilitates fast data transfer speeds. It operates within a voltage range of 4.5V to 5.5V, making it versatile for various electronic environments. Additionally, the device's programming and erasure are performed through an electronic programming voltage, providing ease of use in development and during field updates.