M25P40-VMN6
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
M25P40-VMN6
Manufacturer
Micron Technology
Package / Case
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC FLASH 4MBIT SPI 50MHZ 8SO
Manufacturer :
Micron Technology
Product Category :
Memory
Memory Type :
Non-Volatile
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Memory Format :
Flash
Number of Pins :
8
Clock Frequency :
50MHz
Packaging :
Tube
Height Seated (Max) :
1.75mm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Interface :
SPI, Serial
Terminal Pitch :
1.27mm
Density :
4 Mb
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.7V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Number of Terminations :
8
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Terminal Position :
Dual
Published :
Sync/Async :
SYNCHRONOUS
Memory Interface :
SPI
Package / Case :
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Additional Feature :
40 MHZ CLOCK FREQUENCY AVAILABLE UPON REQUEST
Mount :
Surface Mount
Address Bus Width :
1b
Memory Size :
4Mb 512K x 8
Memory Width :
Write Cycle Time - Word, Page :
15ms, 5ms
Voltage - Supply :
2.3V~3.6V
Pin Count :
Qualification Status :
Not Qualified
Access Time :
8 ns
Supply Voltage :
3V
Word Size :
8B
Base Part Number :
M25P40
Length :
4.9mm
Programming Voltage :
2.7V
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Functions :
1
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Pbfree Code :
No
ECCN Code :
EAR99
Nominal Supply Current :
8mA
Datasheets
M25P40-VMN6
Introducing Memory Micron Technology M25P40-VMN6 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:8, Number of Terminations:8, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Package / Case:8-SOIC (0.154, 3.90mm Width), Base Part Number:M25P40, Mounting Type:Surface Mount, M25P40-VMN6 pinout, M25P40-VMN6 datasheet PDF, M25P40-VMN6 amp .Beyond Memory Micron Technology M25P40-VMN6 ,we also offer AT25SF081B-SSHB-T, AT25SF041B-SSHB-T, AT25SF041B-SHB-T, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Micron Technology M25P40-VMN6
Memory Micron Technology M25P40-VMN6 Overview
The Memory Micron Technology M25P40-VMN6 is a high-performance 4Mbit flash memory component that operates via a Serial Peripheral Interface (SPI). Designed by Micron Technology, this compact and efficient IC is encapsulated in an 8SO package, enabling high-speed data transfer capabilities up to 50MHz. As businesses strive for more robust and secure data storage solutions, the Memory Micron Technology M25P40-VMN6 stands out as an ideal choice for applications requiring reliable and fast memory operations, making it highly appealing for B2B customers looking to purchase in bulk.
M25P40-VMN6 Features
  • 50MHz Clock Speed: High-speed operation which improves overall device performance and responsiveness.