M20U103M1
Mfr.Part #
M20U103M1
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 10000PF 100V Z5U RADIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Mount :
Through Hole
Height Seated (Max) :
0.320 8.12mm
Mounting Type :
Through Hole
Applications :
GENERAL PURPOSE
Published :
Voltage - Rated :
100V
Series :
M20
Lead Style :
Straight
Capacitance :
10000pF
Lead Spacing :
0.100 2.54mm
Operating Temperature :
10°C~85°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Package / Case :
Radial
Temperature Coefficient :
Z5U
Tolerance :
±20%
Packaging :
Bulk
Reach Compliance Code :
Unknown
Lead Pitch :
2.54mm
Size / Dimension :
0.200Lx0.150W 5.08mmx3.81mm
Datasheets
M20U103M1
Cornell Dubilier Electronics M20U103M1
M20 10000pF 100V Ceramic Capacitor ±20% Z5U 0.200Lx0.150W 5.08mmx3.81mm 10°C~85°C Through Hole Radial
M20U103M1 Overview
This device's program size/dimension is 0.200Lx0.150W 5.08mmx3.81mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.In a capacitor, the lead pitch is just the distance (spacing) between adjacent threads.
M20U103M1 Features
a size/dimension of 0.200Lx0.150W 5.08mmx3.81mm