M20-9981045
Mfr.Part #
M20-9981045
Description
CONN HEADER VERT 20POS 2.54MM
Stock
485
In Stock :
485
Through Hole
Voltage - Rated AC :
750V
Number of Positions :
20
Mixed Contacts :
No
Contact Resistance :
25mOhm
Option :
GENERAL PURPOSE
Weight :
56.699046g
Width :
12.7mm
Depth :
5.08mm
JESD-609 Code :
e4
Published :
2006
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Board to Board or Cable
Gender :
Male
UL Flammability Code :
94V-0
Lead Pitch :
2.54mm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Overall Contact Length :
0.460 11.68mm
Contact Length - Post :
0.118 3.00mm
Unshrouded
Length :
25.4mm
Solder
Stack Height (Mating) :
9.94mm 10.64mm 11.04mm 16.54mm
Orientation :
Straight
1 (Unlimited)
Height :
8.93mm
Housing Color :
Black
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Current Rating :
3A
Contact Finish - Mating :
Gold
Fastening Type :
Push-Pull
Insulation Resistance :
10GOhm
Nylon
Factory Lead Time :
13 Weeks
Current Rating (Amps) :
3A per Contact
Voltage - Rated DC :
750V
Contact Length - Mating :
0.240 6.10mm
Pbfree Code :
yes
Max Current Rating :
3A
REACH SVHC :
No SVHC
Datasheets
M20-9981045
Harwin M20-9981045
M20 Series 2-Row Header, Cuttable Solder Brass Bulk Through Hole Gold Polyamide (PA6T), Nylon 6T 20-Position Board to Board or Cable 0.100 2.54mm Height