M20-9612045
Mfr.Part #
M20-9612045
Description
CONN HDR 20POS 0.1 STACK T/H
Product Category :
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Length - Stack Height :
0.661 16.800mm
Published :
Operating Temperature (Min) :
-40°C
Number Of PCB Rows :
1
Color :
Black
Rated Current (Signal) :
3A
Connector Type :
BOARD CONNECTOR
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Length - Tail :
0.118 3.000mm
Contact Pattern :
RECTANGULAR
Insulation Material :
Nylon
JESD-609 Code :
e4
Contact Material :
Brass
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Number of Positions :
20
Reliability :
COMMERCIAL
Total Number of Contacts :
20
Contact Style :
SQ PIN-SKT
Body/Shell Style :
Receptacle
Contact Gender :
Male
Durability :
300 Cycles
Number of Conductors :
ONE
Length - Overall Pin :
1.063 27.000mm
Body Length or Diameter :
2 inch
Dielectric Withstanding Voltage :
750VAC V
Contact Resistance :
25mOhm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pitch :
0.100 2.54mm
Packaging :
Bulk
IEC Conformance :
Length - Post (Mating) :
0.283 7.200mm
Option :
GENERAL PURPOSE
Number of Rows :
1
Mounting Type :
Through Hole
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Series :
M20
UL Flammability Code :
94V-0
Filter Feature :
Datasheets
M20-9612045
M20 Series GENERAL PURPOSE BOARD CONNECTOR 1 Rows Solder 0.100 2.54mm Bulk Through Hole 20 Positions Black