M20-8771642
Mfr.Part #
M20-8771642
Description
CONN HEADER SMD 16POS 2.54MM
Contact Length - Mating :
0.228 5.80mm
Contact Finish - Mating :
Gold
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Series :
M20
Contact Finish - Post :
1 (Unlimited)
Radiation Hardening :
Contact Resistance :
20mOhm
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Male Pin
UL Flammability Code :
94V-0
Stack Height (Mating) :
11.63mm 12.23mm 12.63mm 18.13mm
Total Number of Contacts :
16
Current Rating (Amps) :
3A per Contact
Dielectric Withstanding Voltage :
500VAC V
PCB Contact Row Spacing :
3.302 mm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Durability :
300 Cycles
Number of Positions :
16
Body Breadth :
0.098 inch
Lead Pitch :
2.54mm
Packaging :
Bulk
Datasheets
M20-8771642
Harwin M20-8771642
M20 Series 1-Row Header, Cuttable Solder Brass Bulk Surface Mount Gold Polyamide (PA6T), Nylon 6T 16-Position Board to Board or Cable 0.100 2.54mm Height