M20-7893646
Mfr.Part #
M20-7893646
Description
CONN RCPT 36POS 0.1 TIN PCB R/A
RoHS Compliant
Housing Color :
No
Max Current Rating :
3A
Terminal Pitch :
2.54mm
Depth :
8.1mm
Orientation :
RIGHT ANGLE
Filter Feature :
Number of Positions :
36
Voltage - Rated :
1000V
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Contact Resistance :
20mOhm
Contact Length - Post :
0.118 3.00mm
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Weight :
3.730003g
Body Length or Diameter :
3.62 inch
Mixed Contacts :
Current Rating :
3A
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Housing Material :
Nylon
Published :
Rated Current (Signal) :
3A
STAGGERED
Factory Lead Time :
13 Weeks
Insulation Height :
0.130 3.30mm
UL Flammability Code :
94V-0
Datasheets
M20-7893646
Harwin M20-7893646
1 Rows Receptacle Solder Phosphor Bronze Through Hole, Right Angle Tube Tin Polyamide (PA6T), Nylon 6T 36 Positions Female Socket