M20-7892142
Mfr.Part #
M20-7892142
Manufacturer
Harwin
Package / Case
SIL
Datasheet
Download
Description
CONN RCPT 21POS 0.1 GOLD PCB R/A
Product Category :
Headers, Receptacles, Female Sockets
Number of Conductors :
ONE
Applications :
General Purpose, Industrial, Telecommunications
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
Contact Gender :
FEMALE
Weight :
2.157002g
Series :
M20
Contact Length - Post :
0.118 3.00mm
Mount :
Number of Rows :
1
DIN Conformance :
No
Number Of PCB Rows :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Type :
Female Socket
Contact Plating :
Gold, Tin
Number of Positions :
21
Contact Material :
Phosphor Bronze
PCB Contact Pattern :
STAGGERED
Current Rating (Amps) :
3A
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Tube
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Number of Positions Loaded :
All
Reference Standard :
UL
Terminal Pitch :
2.54mm
Pbfree Code :
yes
Additional Feature :
RoHS Compliant
Insertion Force-Max :
4.8928 N
Style :
Board to Board or Cable
Published :
Reliability :
COMMERCIAL
Package / Case :
SIL
Contact Finish - Mating :
Gold
Connector Type :
Receptacle
Filter Feature :
No
MIL Conformance :
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
UL Flammability Code :
94V-0
Insulation Material :
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Insulation Color :
Black
Contact Finish - Post :
Tin
Contact Resistance :
20mOhm
Push-Pull
Voltage - Rated :
1000V
Mixed Contacts :
Insulation Height :
0.130 3.30mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
IEC Conformance :
Datasheets
M20-7892142
1 Rows Receptacle Solder Phosphor Bronze Through Hole, Right Angle Tube Gold Polyamide (PA6T), Nylon 6T 21 Positions Female Socket