M20-7891146
Mfr.Part #
M20-7891146
Description
CONN RCPT 11POS 0.1 TIN PCB R/A
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Number of Positions :
11
Voltage - Rated :
1000V
UL Flammability Code :
94V-0
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Weight :
1.139991g
Contact Length - Post :
0.118 3.00mm
Contact Resistance :
20mOhm
Terminal Pitch :
2.54mm
1
ECCN Code :
EAR99
Receptacle
HTS Code :
Insulation Height :
0.130 3.30mm
Push-Pull
Current Rating (Amps) :
3A
Datasheets
M20-7891146
1 Rows Receptacle Solder Phosphor Bronze Through Hole, Right Angle Tube Tin Polyamide (PA6T), Nylon 6T 11 Positions Female Socket