M20-7863846P
Mfr.Part #
M20-7863846P
Description
CONN RCPT 38POS 0.1 TIN SMD
Total Number of Contacts :
38
Insulation Height :
0.295 7.50mm
UL Flammability Code :
94V-0
ROHS3 Compliant
Body Breadth :
0.098 inch
e3
Body Length or Diameter :
3.808 inch
Contact Resistance :
20mOhm
Current Rating (Amps) :
3A
HTS Code :
PCB Contact Row Spacing :
3.302 mm
Terminal Pitch :
2.54mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Number of Positions :
38
Withdrawl Force-Min :
.278 N
Stack Height (Mating) :
10.04mm 11.63mm
2
Dielectric Withstanding Voltage :
600VAC V
Body Depth :
0.28 inch
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
PCB Contact Pattern :
STAGGERED
Feature :
Pick and Place
Datasheets
M20-7863846P
1 Rows Receptacle, Bottom or Top Entry Solder Phosphor Bronze Surface Mount Tube Tin Polyamide (PA6T), Nylon 6T 38 Positions Female Socket