M20-7863342
Mfr.Part #
M20-7863342
Manufacturer
Harwin
Package / Case
SIL
Datasheet
Download
Description
CONN RCPT 33POS 0.1 GOLD SMD
Total Number of Contacts :
33
Contact Finish - Post :
UL Flammability Code :
94V-0
Solder
Package / Case :
SIL
Current Rating (Amps) :
3A
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Contact Resistance :
20mOhm
Terminal Pitch :
2.54mm
Body Depth :
0.295 inch
Insulation Height :
0.295 7.50mm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
DIN Conformance :
Body Length or Diameter :
3.308 inch
Factory Lead Time :
6 Weeks
Contact Finish - Mating :
Gold
Withdrawl Force-Min :
.29746 N
Stack Height (Mating) :
10.04mm 11.63mm
HTS Code :
Number of Positions :
33
Datasheets
M20-7863342
1 Rows Receptacle, Bottom or Top Entry Solder Phosphor Bronze Surface Mount Tube Gold Polyamide (PA6T), Nylon 6T 33 Positions Female Socket