M20-7861446P
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
M20-7861446P
Manufacturer
Harwin
Description
CONN RCPT 14POS 0.1 TIN SMD
Manufacturer :
Harwin
Product Category :
Headers, Receptacles, Female Sockets
Stack Height (Mating) :
10.04mm 11.63mm
Dielectric Withstanding Voltage :
600VAC V
Mixed Contacts :
No
Contact Type :
Female Socket
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Connector Type :
Receptacle, Bottom or Top Entry
Current Rating (Amps) :
3A
Series :
M20
Contact Resistance :
20mOhm
PCB Contact Pattern :
STAGGERED
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Fastening Type :
Push-Pull
Reliability :
COMMERCIAL
Insulation Color :
Black
Number Of PCB Rows :
2
Additional Feature :
RoHS Compliant
Terminal Pitch :
2.54mm
Contact Material :
Phosphor Bronze
ECCN Code :
EAR99
Total Number of Contacts :
14
Number of Rows :
1
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Feature :
Pick and Place
MIL Conformance :
No
UL Flammability Code :
94V-0
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mounting Type :
Surface Mount
Insulation Height :
0.295 7.50mm
Packaging :
Tube
Body Breadth :
0.098 inch
Body Depth :
0.28 inch
DIN Conformance :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Reference Standard :
UL
HTS Code :
Contact Shape :
Square
Number of Positions Loaded :
All
Mounting Option 1 :
LOCKING
Style :
Board to Board
Insulation Material :
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
JESD-609 Code :
e3
Pbfree Code :
yes
Contact Finish - Mating :
Tin
Withdrawl Force-Min :
.278 N
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
PCB Contact Row Spacing :
3.302 mm
Filter Feature :
IEC Conformance :
Number of Positions :
14
Number of Conductors :
ONE
Termination :
Solder
Datasheets
M20-7861446P
1 Rows Receptacle, Bottom or Top Entry Solder Phosphor Bronze Surface Mount Tube Tin Polyamide (PA6T), Nylon 6T 14 Positions Female Socket